Wimbledon 2022: Order of Play

Order of Play for Monday, June 27 at the All England Lawn Tennis Championship, Wimbledon, London.

Last Updated: 26/06/22 9:17am

Order of Play for Monday, June 27 at the All England Lawn Tennis Championship, Wimbledon, London.

(All times are BST, from 11am unless stated. Seeds in brackets)

Centre Court (from 1:30pm)

Novak Djokovic (1) vs Kwon Soon-woo

Alison Van Uytvanck vs Emma Raducanu (10)

Andy Murray vs James Duckworth

Court 1 (from 1pm)

Mirjam Bjorklund vs Ons Jabeur (3)

Jan-Lennard Struff vs Carlos Alcaraz (5)

Angelique Kerber (15) vs Kristina Mladenovic

Court 2

Cameron Norrie (9) vs Pablo Andujar

Bernarda Pera vs Anett Kontaveit (2)

Jannik Sinner (10) vs Stan Wawrinka

Maria Sakkari (5) vs Zoe Hives

Court 3

Alejandro Davidovich Fokina vs Hubert Hurkacz (7)

Danielle Collins (7) vs Marie Bouzkova

Tamara Korpatsch vs Heather Watson

Ryan Peniston vs Henri Laaksonen

Court 12

Casper Ruud (3) vs Albert Ramos-Vinolas

Kaja Juvan vs Beatriz Haddad Maia (23)

Belindia Bencic (14) vs Qiang Wang

Steve Johnson vs Grigor Dimitrov (18)

Court 18

Jodie Burrage vs Lesia Tsurenko

Enzo Couacaud vs John Isner (20)

Jay Clarke vs Chris Harrison

Marta Kostyuk vs Katie Swan (Not before 5pm)

Court 4

Tommy Paul (30) vs Fernando Verdasco

Camila Osorio vs Elise Mertens (24)

Martina Trevisan (22) vs Elisabetta Cocciaretto

Carlos Taberner vs Reilly Opelka (15)

Court 6

Tomas Etcheverry vs Ugo Humbert

Clara Tauson vs Mai Hontama

Tamara Zidansek vs Panna Udvardy

Taro Daniel vs Sebastian Baez (31)

Court 7

Anhelina Kalinina (29) vs Anna Bondar

Alejandro Tabilo vs Laslo Djere

Oscar Otte (32) vs Peter Gojowczyk

Court 8

Maximilian Marterer vs Aljaz Bedene

Aleksandra Krunic vs Sorana Cirstea (26)

Daniel Altmaier vs Mikael Ymer

Daria Saville vs Viktoriya Tomova

Court 9

Benoit Paire vs Quentin Halys

Federico Coria vs Jiri Vesely

Lucia Bronzetti vs Ann Li

Yanina Wickmayer vs Lin Zhu

Court 10

Ylena In-Albon vs Alison Riske (28)

Rebecca Marino vs Katarzyna Kawa

Maddison Inglis vs Dalma Galfi

Alexander Bublik vs Marton Fucsovics

Court 11

Thiago Monteiro vs Jaume Munar

Jule Niemeier vs Xiyu Wang

Tim Van Rijthoven vs Fedrico Delbonis

Court 14

Adrian Mannarino vs Max Purcell

John Millman vs Miomir Kecmanovic (25)

Astra Sharma vs Tatjana Maria

Oceane Dodin vs Jelena Ostapenko (12)

Court 15

Nikoloz Basilashvili (22) vs Lukas Rosol

Kaia Kanepi (31) vs Diane Parry

Dusan Lajovic vs Pablo Carreno Busta (16)

Shuai Zhang (33) vs Misaki Doi

Court 16

Katerina Siniakova vs Maja Chwalinska

Thanasi Kokkinakis vs Kamil Majchrzak

Tallon Griekspoor vs Fabio Fognini

Ekaterine Gorgodze vs Irina-Camelia Begu

Court 17

Francis Tiafoe (23) vs Andrea Vavassori

Caroline Garcia vs Lilly Miyazaki

Magda Linette vs Fernanda Contreras Gomez

David Goffin vs Radu Albot

Don’t forget to follow us on skysports.com/tennis, our Twitter account @skysportstennis & Sky Sports – on the go! Available to download now on – iPhone & iPad and Android

Source : Sky Sports